Kinematograf: polskie kino 2011
Krytycy, twórcy i co najważniejsze - widzowie - mają nadzieję, że rok 2011 będzie przełomem w polskiej kinematografii. Po latach dołowania, powszechnej szmiry i tylko kilku dosłownie filmów prezentujących ciekawy poziom ma wreszcie nadejść TEN czas. I choć w dalszym ciągu w repertuarze kinowym spotkamy "filmy" epatujące product-placementem z serialowymi pięknymi,młodymi i zakochanymi, to jednak jak nigdy - w tym roku czeka nas kilka premier mogących zmienić nieco nasz stosunek do polskiego filmu. Poniżej przedstawiam zestawienie najbardziej oczekiwanych polskich filmów roku 2011.
1.Bezapelacyjnie – Bitwa Warszawska 1920 3D
Recepta była prosta: Mistrz scen batalistycznych – Jerzy Hoffman, arcymistrz zdjęć – oskarowy Sławomir Idziak w połączeniu z ekranizacją jednego z nielicznych wielkich polskich sukcesów w wersji 3D. Hollywood po prostu. Czy aby na pewno? Hoffman nie ma jednak ręki do obsadzania głównych ról kobiecych. Snująca się w "Potopie" Braunek, czy błyszcząca oczami Scoruppco były zdecydowanie najgorszymi elementami ówczesnych superprodukcji. Tym razem reżyser wybrał Nataszę Urbańską. Z całym szacunkiem, ale obawiam się „położenia roli”. Obym się mylił, bo zasługujemy na wielkie kino.
2. Baby są jakieś inne
fot: gazeta.pl
Powrót Marka Koterskiego na duży ekran. W roli Adama Miauczyńskiego Adam Woronowicz (znany z filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas"), któremu na ekranie towarzyszyć będzie Robert Więckiewicz w roli "Drugiego".Czy będzie to udany powrót? Koterski po latach przeciętności sam sobie wysoko podniósł poprzeczkę robiąc "Dzień Świra" i jeszcze lepszy moim zdaniem "Wszyscy jesteśmy Chrystusami". Tam był przede wszystkim Marek Kondrat i rewelacyjny scenariusz, obyśmy nie musieli reżyserowi po tym filmie zaśpiewać refrenu "Niepokonanych" Perfectu.
3. Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa
fot: http://empik.gazetaprawna.pl
Reżyseria Wiktor Skrzynecki. O ile nie udawały się nam filmy "popularne", tak w produkcjach dla dzieci nie było zastrzeżeń. Tym razem na ekran przeniesiono bohaterów lubianej serii książek "Felix, Net i Nika". Producenci zapowiadają, że będzie to "Film rozmachem odpowiadający "Harremu Potterowi"" i to jest, moim zdaniem, największe zmartwienie. Róbmy filmy dla dzieci po swojemu, bo nieźle nam to do tej pory wychodziło.
4.Ukryci
fot: http://film.interia.pl
Agnieszka Holland o historii lwowskich żydów uciekających z getta, którzy dzięki pomocy polskiego kanalarza ukrywają się pod ziemią przez 14 miesięcy. Scenariusz napisany na podstawie prawdziwej historii, która dopiero teraz doczeka się ekranizacji. Historii ciekawej ze względu na postać Leopolda Sochy przechodzącego metamorfozę w obliczu absolutnej kontroli nad życiem i śmiercią kilku osób.
5. 80 milionów
fot: filmpolski.pl
Po komercyjnym sukcesie "Małej Moskwy" Waldemar Krzystek sfilmował kolejną legendę Dolnego Śląska. Historię wypłaty i ukrycia w Stanie Wojennym 80 milionów złotych należących do dolnośląskiej Solidarności. Historia prawdziwa, nabierająca mocniejszego akcentu wobec narastających dziś konfliktów pośród ufającym sobie wówczas za cenę życia przyjaciół i współpracowników.
6.Róża z Mazur
Twórca najgłośniejszych ostatnimi laty polskich filmów - Wojciech Smarzowski tym razem o miłości, "trudnej miłości na gruzach"- jak mówi sam twórca. Szczerze mówiąc, to mam całkowite zaufanie do tego reżysera, który ma rękę i do scenariusza, i do aktorów. Oby film na dłużej utrzymał się w szerokiej dystrybucji.
0 komentarze:
Prześlij komentarz